Jak prawidłowo zmierzyć rozstaw uchwytu meblowego?

Jak prawidłowo zmierzyć rozstaw uchwytu meblowego?

Uchwyty meblowe to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim elementy funkcjonalne. Żeby jednak funkcjonalne naprawdę były, muszą być prawidłowo założone. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu, jest zmierzenie rozstawu uchwytów meblowych. I choć to nie jest wielkim wyzwaniem, to jednak błędy zdarzają się częściej, niż Ci się wydaje.

Sprawdź produkty w kategorii Uchwyty meblowe

Po co mierzy się rozstaw uchwytów meblowych?

To chyba najłatwiejsze z serii pytań. Uchwyty do szafek, a właściwie ich rozstaw, mierzy się po to, żeby ustalić rozstaw otworów i po zamocowaniu drzwiczki nie były dziurawe jak rzeszoto. W przypadku klasycznych uchwytów o dwóch punktach mocowania mierzy się rozstaw, żeby dopasować uchwyty do szafki. Rzadko, bo rzadko, ale może zabraknąć miejsca na uchwyty konkretnego typu. A to przez zawiasy, okucia czy jakieś konkretne elementy dekoracyjne, które chcesz pozostawić widoczne. Rozstaw warto też dobrać tak, żeby uchwyt był po prostu wygodny – w zależności od masy drzwi i wielkości dłoni czasem warto kupić uchwyty o większym rozstawie.

Co potrzebujemy co zmierzenia rozstawu?

W niektórych poradnikach autorzy sugerują pomiar uchwytów meblowych do kuchni suwmiarką. Umówmy się – można, ale to wyciąganie armaty na muchę. Uchwyty do mebli nie są wykonywane aż tak precyzyjnie. W zupełności wystarczy miarka, a nawet szkolna linijka. Uchwyt meblowy zwykle wpadnie w jedną z kategorii typowych wartości, różnice rzędu milimetra nie są w tym przypadku istotne, bo możesz je skorygować, po prostu dociągając wkręty w szafkach.

W jaki sposób mierzy się rozstaw?

Żeby ustalić otwory, trzeba zmierzyć rozstaw uchwytu. To żadna filozofia i nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi ani doświadczenia.

  • Pomiaru dokonuj wzdłuż linii łączącej środki otworów do montażu uchwytów.
  • Producenci podają rozstaw jako odległość między centrami otworów w uchwytach. Z oczywistych powodów nie zmierzysz tego idealnie, ale się nie przejmuj.
  • Jeśli otrzymana wartość nie jest taka sama, jak w uchwytach standardowych, to najpewniej wynika to tylko z niedokładności pomiaru.
  • Jeśli chcesz zachować maksymalną dokładność, możesz mierzyć odległości między krawędziami otworów zbliżonymi do tego samego końca uchwytu (czyli nie krawędzie zbliżone do siebie i nie dwie maksymalnie oddalone).
  • Jeśli nie jesteś pewien, czy mierzysz standardowy uchwyt, a wynik jest dość daleki od standardu, możesz powtórzyć pomiar drugą miarką – te mają tendencję do wyciągania się z czasem i to dość znacznie.
  • Skoro już wspominamy o wartościach rozstawów typowych, to możemy podać też kilka najczęściej występujących. Są to 96, 128, 160, 192 czy 256 i 320 mm. Generalnie, im mniej masywne drzwiczki, tym krótsze uchwyty, choć to raczej porada estetyczna, a nie praktyczna.

Jeśli cały czas wydaje Ci się, że nie potrafisz odpowiednio zmierzyć rozstawu uchwytów, to zawsze możesz wybrać gałki do szafek kuchennych. Pamiętaj jednak, że najtrudniejsze zadanie i tak przed tobą, bo gałki też trzeba zamocować na meblach na tej samej wysokości. A poważnie – zanim uznasz, że użycie gałek to jedyna opcja, zmierz uchwyty dwa razy.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowy rozstaw uchwytów?

Podstawowy argument jest oczywisty: szkoda dziurawić nowych drzwi, tylko po to, żeby przekonać się, że różne rodzaje uchwytów mają odmienny rozstaw i montaż nowych nie będzie taki łatwy. Prościej dziur nie robić, niż je później maskować.

Meble mogą mieć różną konstrukcję. W zależności od masy i wielkości frontu mebla, ale także stylu estetycznego, uchwyty będą miały różny rozstaw otworów. Dobierając go odpowiednio, dba się o wygląd elementów na froncie, a także o ergonomię otwierania. Otwarcie cięższych drzwi będzie po prostu łatwiejsze, jeśli znajdzie się na nich uchwyt, który da się chwycić całą dłonią, a nie tylko dwoma palcami.

I jeszcze jedno: w przypadku większości produktów można sobie darować maksymalną dokładność, ale niektóre wykończenia frontów, tak samo jak niektóre uchwyty, będą bardzo delikatne i próba wkręcenia wkrętów w źle wymierzone otwory może skończyć się ukruszeniem sklejki albo uszkodzeniem uchwytu. I choć to wciąż nie jest apteka, to jednak lepiej użyć miarki niż szacować rozstawy otworów na oko.

Chwyć swój uchwyt w dobrym rozmiarze

Pomiar rozstawu otworów montażowych uchwytów meblowych wydaje się banalny, a przecież nie każdy ma ochotę ryzykować błędem. Czasem zresztą w grę wchodzi nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność, więc jeśli chcesz mieć pewność, że rozstaw jest zmierzony poprawnie, a uchwyty pasują do wnętrza, to zapraszamy do nas. Nie tylko mamy mnóstwo uchwytów do wyboru w każdym stylu, ale też pomożemy i doradzimy przy wyborze. Nie ma znaczenia, jak często słyszysz, że to przecież tylko uchwyty. My mówimy, że ich rola jest większa, niż się wielu osobom wydaje i warto także uchwytom poświęcić uwagę, której wymagają. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy albo od razu zanurz się w bogatej ofercie i szukaj idealnego uchwytu samodzielnie. Aha – ważna rzecz: mamy w ofercie uchwyty o niestandardowych rozstawach otworów, więc jednak zmierz je dobrze.

MENU