Jak zamontować prowadnice do szuflady – krok po kroku

Jak zamontować prowadnice do szuflady – krok po kroku

Montaż prowadnic do szuflad nie powinien być szczególnie skomplikowany – wystarczy tylko zapamiętać kilka ważnych informacji, a wszystko pójdzie gładko. Jednak jeśli robisz to po raz pierwszy, to warto poświęcić chwilę i przeczytać, jak zamontować prowadnice do szuflad, żeby nie spędzić nad tym całego dnia i przy okazji nie zniszczyć szuflady.

Sprawdź produkty w kategorii: Prowadnice do szuflad

Co należy przygotować do montażu prowadnic?

Do montażu prowadnic teoretycznie nie trzeba żadnych dodatkowych narzędzi poza wkrętarką (lub wkrętakiem, co zaleca spora część producentów mebli), ale można sobie trochę ułatwić życie, posługując się dodatkowymi narzędziami i akcesoriami.

  • Jeśli nie czujesz się pewnie i chcesz mieć pewność, że prowadnica będzie naprawdę precyzyjnie zamocowana, możesz posłużyć się szablonami z tworzywa. Pozwalają one na wyznaczenie miejsca mocowania na linii prostej.
  • Na pewno warto mieć pod ręką albo miarkę, albo przymiar kątowy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której jedna prowadnica będzie zamocowana wyżej od drugiej.
  • Niezbędny będzie ołówek stolarski albo marker, którym zaznaczysz miejsca na otwory. Jasne, można po prostu wkrętami znaczyć okleinę, ale takie znaczniki będą albo niewyraźne, albo uszkodzą delikatne części mebli.
  • Możesz użyć wkrętarki lub wkrętaka. Szufladę trzeba założyć precyzyjnie, dlatego wkrętach wydaje się nieco lepszym rozwiązaniem – masz chwilę na wprowadzenie korekty, jeśli wkręty nie wchodzą prostopadle. Jeśli chcesz posługiwać się wkrętarką, korzystaj z najmniejszego możliwego momentu obrotowego.
  • Zanim zabierzesz się za montaż prowadnicy, rozłóż w bezpiecznym miejscu wszystkie wkręty i upewnij się, że jest ich odpowiednia ilość.
  • Prowadnice zakłada się łatwo, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że to dość precyzyjne zadanie i szuflada nijak nie będzie działała prawidłowo, jeśli jedną prowadnicę przykręcisz o pół centymetra bliżej frontu albo wyżej od drugiej.

Montaż prowadnicy krok po kroku

Przygotowanie do pracy

Sprawdź, czy masz wszystkie narzędzia i przygotuj mebel: usuń z niego kołki podtrzymujące półki, same półki oczywiście też. Możesz wyczyścić szafkę od strony wewnętrznej, dzięki czemu uda się później lepiej zaznaczyć miejsca na otwory. Możesz zamontować prowadnice do płyt oddzielnie, ale pamiętaj wtedy o odpowiedniej ich orientacji.

Przymierz prowadnice

Przymierz prowadnice w miejsca, w które chcesz je zamocować, pamiętając o odpowiedniej odległości od krawędzi i symetrycznej wysokości. Upewnij się, że przy tak zamocowanych prowadnicach nie dojdzie do kolizji frontów szuflad.

Zaznacz miejsca montażu

W na ścianach korpusu szafki i na szufladach zaznacz miejsca, w których powinny znajdować się prowadnice i punkty, w których znajdą się wkręty montażowe. W miarę możliwości zakuj meble ołówkiem, a nie ostrym narzędziem.

Przykręć prowadnice

Prowadnica kulkowa jest dwuelementowa. Rozłącz oba elementy i zamocuj je do korpusu szafki i do szuflady. W przypadku większości szuflad trzeba będzie przykręcić prowadnice na 4 wkrętach: po dwa na każdą część prowadnicy. W niektórych ciężkich szufladach kuchennych, albo po prostu do głębokich szafek, można wykorzystać prowadnice mocowane w większej ilości punktów, ale to raczej rzadko spotykany sposób instalacji.

Kontrola ustawienia

Od prawidłowego zaznaczenia miejsc montażu i wykonania otworów zależy właściwe działanie szuflad. Sprawdź, czy zamykają się płynnie, nie zaczepiają o podstawę albo blat szafki. Zobacz, czy fronty szuflad nie nachodzą na siebie. Jeśli wszystko jest w porządku – praca skończona. Jeśli nie, trzeba będzie poprawić montaż którejś z prowadnic.

W jaki sposób mierzy się szuflady?

Do montażu szuflady mierzy się w wymiarach zewnętrznych. Do tego wymiaru należy dodać jeszcze 26 mm – dwukrotność grubości prowadnicy – żeby mieć pewność, że szuflada zmieści się w szafce. Front szuflady można mierzyć bez zapasu, ale warto pozostawić minimalny odstęp między sąsiednimi szufladami, żeby ich fronty nie ocierały o siebie nawzajem.

Prowadnice kulkowe mają zawsze tę samą grubość, natomiast ich długość będzie oczywiście różna, choć i ten wymiar jest w dużym zakresie standaryzowany – zależy przecież od głębokości szafki.

W jaki sposób wierci się otwory?

W większości przypadków dopuszczalne jest wkręcanie wkrętów bez wcześniejszego przygotowania otworów, ale jeśli chcesz sobie ułatwić życie, możesz wykonać bardzo małej średnicy otwory prowadzące w boku szuflady i szafki. Pamiętaj, żeby nie przewiercić płyty na wylot.

Jeśli chodzi o samo wkręcanie wkrętów, pamiętaj, żeby nie używać do tego zbyt dużego momentu obrotowego. Niektóre płyty i okleiny mogłyby się rozwarstwić, a to nie tylko pogorszy estetykę montażu, ale może wręcz uniemożliwić zamocowanie prowadnicy.

Wiele zależy od prowadnicy – korzystaj z najlepszych

Montaż szuflady nie jest trudny, ale warto pamiętać, że prowadnice kulkowe pod dużym obciążeniem nie zawsze zachowują się kulturalnie. Sprawdź naszą ofert kup prowadnice do szuflad najwyższej jakości, na których możesz zawsze polegać. Przy okazji – lepsze prowadnice są wykonane precyzyjnie, więc łatwiej będzie zamontować prowadnice w dowolnej szafce, jeśli będziesz mógł skupić się tylko na równym przykręceniu.

MENU