Podnośniki

Wyświetlanie 1–20 z 70 wyników

Jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, stosowanych ze szczególną chęcią w meblach kuchennych, są szafki z drzwiami uchylnymi. Ich sprawne funkcjonowanie wymaga przede wszystkim wysokiej klasy podnośników, choć cały system jest oczywiście bardziej skomplikowany. Elementem wykonawczym są właśnie podnośniki do szafek – to one odpowiadają za zablokowanie drzwiczek w żądanej pozycji i często to ich wybór stanowi największe wyzwanie.

Na stronie

Podnośniki do szafek kuchennych – nie ma ideału, ale…

W przypadku podnośników do szafek trudno mówić o idealnym modelu. Te najnowocześniejsze są bardzo uniwersalne i mają olbrzymie możliwości. Ich ceny są wyższe niż w przypadku prostszych, nieco prostszych konstrukcyjnie modeli. Dobiera się je w zależności od wielkości i ciężaru drzwiczek. Trzeba pamiętać, że zasadniczo podnośniki są rozwiązaniami systemowymi i najlepiej działają razem z dedykowanymi zawiasami, prowadnikami i siłownikami, jeśli taki zestaw został stworzony przez producenta. Nie ma więc jednego modelu, który będzie doskonały w każdym przypadku. Różnorodność jest na tyle duża, że praktycznie na pewno uda się znaleźć doskonały podnośnik do każdego projektu szafki.

Podnośniki meblowe szyte na miarę

Kiedy era szafek uchylnych dopiero się zaczynała, zamiast podnośników używano lekko zmodyfikowanych zawiasów. I w podstawowych modelach mebli do dziś stosuje się to rozwiązanie. Jednak szerokie fronty i cięższe płyty w meblach wyższej klasy wymagają już bardziej dopasowanych rozwiązań. Dlatego też nowoczesne podnośniki meblowe często różnią się między sobą nie tylko wielkością podnoszonych frontów, ale też siłą działania. Pozwala to dostosować charakterystykę ich pracy do upodobań użytkownika. Wiele nowoczesnych podnośników działa też inaczej niż starsze modele, które są zablokowane albo w pozycji otwartej, albo zamkniętej. Nowsze modele podnośników pozwalają na pozostawienie drzwiczek szafki w dowolnej pozycji otwarcia, co zapewnia większy komfort i ergonomię niż tradycyjne rozwiązanie.

Estetyka w roli głównej

W podnośnikach, które są zmodyfikowanymi zawiasami, estetyka jest wciąż niedopracowana ze względu na ich wielkość i lokalizację. Coraz częściej jednak podnośniki meblowe są konstrukcjami relatywnie niewielkimi i mocowanymi w taki sposób, że nie rzucają się w oczy. To ma kilka ważnych zalet, bo chodzi nie tylko o poprawę walorów estetycznych, ale również zwiększenie użyteczności. Bardziej subtelne podnośniki do klap uchylnych pozwalają łatwiej sięgnąć do wnętrza szafki, a ich konstrukcja nie ogranicza ilości dostępnego miejsca w środku. Poza tym oczywiście ważne jest również to, że zastosowanie odpowiednich materiałów pozwala na osiągnięcie tej samej funkcjonalności przy mniej rozbudowanej konstrukcji, a to przekłada się na możliwość tworzenia estetycznych i sprawnych podnośników do coraz cięższych klap. Początkowo podnośniki znajdowały zastosowanie głównie przy niewielkich szafkach. Dziś dzięki nim można budować meble estetyczne i funkcjonalne także w większej skali.