Na jakiej wysokości powinna znajdować się kratka wentylacyjna?

Na jakiej wysokości powinna znajdować się kratka wentylacyjna?

W wentylacji grawitacyjnej kratki wentylacyjne są bardzo ważne, ponieważ zapewniają możliwość efektywnej wymiany powietrza. Co ważne – ich skuteczność będzie zależała w dużej mierze od tego, gdzie zostaną zamontowane i z jakimi innymi elementami będą powiązane w danym pomieszczeniu i w całym domu.

Sprawdź produkty w kategorii: Przepustki i wywietrzniki

W jaki sposób wskazać idealną wysokość kratki wentylacyjnej?

Tu sprawa jest prosta. Kratka wentylacyjna musi znajdować się do 15 cm od sufitu. Na tej wysokości będzie działała optymalnie. To szczególnie ważne w kuchni i łazience, gdzie ryzyko nagromadzenia gazu lub wilgoci jest największe. W pozostałych pomieszczeniach – jeśli jest przy nich pion wentylacyjny i kratki będą tam zainstalowane, można je zamontować nieco bardziej dowolnie.

Zasady instalacji kratek wentylacyjnych

Wentylacja grawitacyjna jest prosta i to, na jakiej wysokości kratka wentylacyjna powinna być zamontowana to tak naprawdę najważniejsze pytanie. Należy jednak spojrzeć szerzej na tę kwestię i rozważyć przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia, żeby dotrzeć do bardziej szczegółowych zasad.

  • Kratki wywiewu powinny być umieszczone w kuchni i łazience – pomieszczeniach, w których zbiera się więcej wilgoci i zanieczyszczeń.
  • Jeśli chcesz zamontować kratkę poza tymi dwoma pomieszczeniami, upewnij się, że będzie to miało sens w całościowej koncepcji: powietrze powinno przepływać bez przeszkód z pomieszczeń nawiewu do wywiewu.
  • Nigdy nie montuj kratek w pobliżu łóżka czy biurka – przez kratkę wentylacyjną nawiewu będzie dostawało się chłodne powietrze.
  • Upewnij się, że drzwi mają podcięcia albo otwory wentylacyjne, żeby zapewnić wentylację nawet wtedy, kiedy drzwi będą zamknięte.
  • Wentylacja musi obejmować cały dom – drogę od otworu nawiewowego do wywiewnego trzeba zaplanować tak, żeby umożliwić zbieranie powietrza ze wszystkich pomieszczeń.

Uzupełnieniem obiegu wentylacyjnego będzie na przykład kratka wentylacyjna pod lodówkę w zabudowie. Jej zamontowanie ma umożliwić skuteczniejsze odprowadzenie ciepła z radiatora, ale powietrze to również musi trafiać do cyrkulacji domowej, więc otwór wywiewowy może się znajdować na ścianie nad lodówką. W dużej mierze rozmieszczenie kratek wentylacyjnych to kwestia zdrowego rozsądku: nawiew tam, gdzie może być chłodniej, a wywiew tam, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

W jaki sposób montuje się kratki wentylacyjne?

Kratki wentylacyjne – szczególnie wywiewowe – nie są poddawane żadnym poważniejszym obciążeniom, więc na dobrą sprawę wystarczy jakkolwiek zablokować je w otworze.

  • Klasycznie kratki wentylacyjne montuje się w otworach za pomocą kołków rozporowych. W kanał wentylacyjny wpuszczany jest niewielki kołnierz, który następnie jest przykrywany maskownicą trzymającą się na zaczepy.
  • W przypadku tańszych modeli, a także tam, gdzie kołki rozporowe nie mają odpowiedniego podparcia, kratkę wentylacyjną można po prostu przykleić, przy czym warto zadbać o możliwość zdjęcia samej maskownicy choćby w celu czyszczenia.

Montaż kratki wentylacyjnej trwa kilka minut nawet w trudno dostępnych miejscach w budynku. Niezależnie od kształtu i przekroju stosuje się te same techniki montażowe.

Gdzie można umieścić kratki wentylacyjne?

Kratki wentylacyjne umieszcza się albo na ścianie, albo w płaszczyźnie sufitu – zależnie od tego, jak zostały poprowadzone kanały wentylacyjne. To w zasadzie jedyne ograniczenie poza wysokością (do 15 cm pod sufitem).

Kratki wentylacyjne w meblach i drzwiach umieszcza się kilka do kilkunastu centymetrów nad podłogą. Jeśli chodzi o kratki wentylacyjne w kuchni z zabudową, to czasem poza tymi pod lodówką, umieszcza się też małe otwory wentylacyjne na krawędziach zabudowy, jeśli daje to możliwość dodatkowej cyrkulacji.

Jak sprawdzić, czy kratka wentylacyjna została prawidłowo zainstalowana?

W przypadku kratki wentylacyjnej pojęcie prawidłowej instalacji oznacza tak naprawdę tylko dwie rzeczy: weryfikację wysokości, na jakiej kratka jest zamocowana oraz to, czy została stabilnie zabezpieczona w otworze. Zmierzyć 15 centymetrów można nawet linijką – tak naprawdę odchylenia nawet rzędu 5 centymetrów – jakkolwiek niezgodne ze sztuką – nie obniżą znacząco możliwości przewietrzania wnętrza budynku.

Czy kratka została zamocowana stabilnie? Jeśli po przypadkowym stuknięciu palcem maskownica (albo cała kratka) wypadnie – wtedy nie. Pamiętaj, że sama maskownica nie powinna być osadzona zbyt ciasno, bo nie będzie wtedy możliwości łatwego utrzymania jej w czystości.

Kratki wentylacyjne: ładne i solidne w naszym sklepie

Jeśli chcesz, żeby wentylacja w domu działała tak, jak trzeba, to musisz znaleźć dobre kratki wentylacyjne. W naszym sklepie poza dobrymi modelami podstawowymi, znajdziesz też najnowsze i najładniejsze kratki wentylacyjne pod lodówki. Wszystkie będą świetnie wykonane i estetyczne, dzięki czemu przestaną być tylko złem koniecznym, a staną się elementem wyposażenia wnętrza, który zaczniesz naprawdę doceniać. Zresztą – sprawdź sam, co jeszcze możesz kupić w naszej hurtowni!

MENU